h1

People I know – o networingu rzecz…

Kwiecień 21, 2007

Jak może część z Was zauważyła w menu po prawej pojawiła sie nowa pozycja „People I know”. Będzie to miejsce w którym będę pisał o networkingu i sprawach z nim związanych. Na dzień dzisiejszy możecie przeczytać to:

Networking to coś o czym wszyscy słyszeli a czego może nie każdy rozumie.

wszyscy wiemy że w dzisiejszych czasach w „biznesie” czy też „karierze” (bardzo trendi słówka) opierają się na dwóch czynnikach (nie licząc szczęścia czy też geniuszu bo ten sobie zawsze poradzi :])

  • ludzie
  • informacje

z tym że jak wiemy informacje wychodzą z ludzi ergo sukces opiera się na ludziach.

Teraz jedna rzecz którą trzeba zrozumieć już na początku tematu.

Na tej stronie jako kontakt będziemy rozumieli osobę która może nam coś zaoferować i której możemy się jakoś odwdzięczyć (jeśli nie osobiście to choćby przez kontakt który może tej osobie pomóc). Czemu to piszę? Kiedy pierwszy raz w życiu miałem okazję za uprzejmością Pana Grzegorza Turniaka uczestniczyć w spotkaniu BNI i opowiedziałem o tym pewnej znanej mi osobie ta skwitowała to „ja bym tak nie mógł, no przecież to nie moralne.. takie oszukane koleżeństwo”… w ostateczności mogę zrozumieć tę osobę bo najwidoczniej nie było jej jeszcze dane zrozumieć że nie na tym to polega. A na czym spytacie? Na tym że idąc na spotkanie tzw. biznesowe nikt się nie łudzi że idzie tam poznać nowych przyjaciół z którymi będzie chodził na piwo i rozmawiał o swoich zainteresowaniach. Idąc na spotkanie biznesowe człowiek się nastawia na to że idzie tam poznać ludzi z którymi może w przyszłości zrobić jakiś deal (interes) i zdaje sobie doskonale sprawę że inni idą w tym samym celu więc bardzo prawdopodobne jest że ktoś będzie chciał skorzystać z jego możliwości. Dzięki temu że ludzie na takie spotkania chodzący są tego świadomi nie ma takiej otoczki fałszywości, nikt nie musi udawać i dzięki temu właśnie poza tym że można zrobić dzięki takim organizacjom jak BNI czy portalom społecznościowym jak GoldenLine czy LinkedIn można faktycznie poznać osoby z którymi można się „zakolegować” a może nawet zaprzyjaźnić.. to już kwestia osobista każdego człowieka..

no ale do rzeczy.. skoro już wyjaśniłem i rozwiałem wątpliwości co do moralności takowych spotkań wartałoby napisać coś niecoś o tym czym jest np. wspomniane wyżej BNI.

BNI została założona w 1985 roku jako biznesowa i profesjonalna organizacja referencyjna. W BNI obowiązuje zasada, że w klubie może być tylko jeden reprezentant z danej branży. W zeszłym roku członkowie BNI przekazali sobie ponad 3,3 mln rekomendacji wartych 1,5 mld euro. Swój ogromny sukces BNI zawdzięcza aktywności ponad 82 tys. członków zgromadzonych w 4200 klubach na całym świecie.

Prezesem BNI Polska jest jak wspominałem wyżej Grzegorz Turniak a pomagają mu tak wartościowe osoby jak choćby Leszek Tumkiewicz (który tak btw, znajduje się w TopLinked co jak na milion użytkowników jest nie lada wyczynem). Co mnie bardzo cieszy obaj zaangażowani są w serwis GoldenLine.pl w którym pomagam jako customer support i moderator.

czy wiecie że zgodnie z teorią SmallWorld Phenomen do każdej osoby na świecie obojętnie od tego jak daleko jest można się dostać za pośrednictwem tylko 6 kontaktów ?! Jest to teoria sprawdzona w praktyce (średnia wyliczona na podstawie wielu baaadań).

Co za tym idzie, nawet jeśli nie 6 a np 20 to dzięki tylko 20 osobom jesteś w stanie dotrzeć do prawie każdego człowieka na świecie.. jeśli choć raz próbowałeś się rozreklamować w internecie czy w swoim mieście to chyba nie muszę Ci tłumaczyć jaki to jest potencjalny zysk dla Ciebie i Twojego przedsięwzięcia…

a czemu miałbym mu zaufać?

jednym z największych plusów takich organizacji jak BNI i tworzenia własnych sieci networkingowych jest to że przedstawiając Ci kogoś z myślą o tym że będziesz robił z nim interes mam świadomość tego że w jakiś sposób ręczę za tą osobę a co za tym idzie czuję odpowiedzialność i polecam Ci tylko te osoby które faktycznie coś sobą reprezentują… dzięki referencjom jesteś w stanie szybko znaleźć zaufaną osobę która z chęcią skorzysta z Twoich usług (miałem swego czasu przyjemność pracy dla osób które z powodu swojego statusu bycia nieziemsko bogatymi mają same problemy gdy chcą zrobić jakiś interes bo nie ma wokół osób którym mogliby zaufać, osób które nie będą próbowały ich okraść, dla takich osób innego wyjścia już niestety nie ma :( ). W BNI raz na 2 tygodnie (z tego co pamiętam) sprawdzane są referencje dane komuś przez kogoś i jeśli ktoś zawiedzie to sami wiecie….

(cd. nastąpi w dziale „People I know”)

a do tego czasu:

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: